Музичне мистецтво
8 клас
8 клас "Музичне мистецтво і сучасність
(35 год. (1 год. на тиждень), з них 4 год. Резервний час)
Зміст навчального матеріал |
Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
|
Тема: Відлуння епох у музичному мистецтві (16 год.)
Виявлення особливостей та відмінностей академічної і розважальної музики за їх життєвим змістом та призначенням, значення музичного мистецтва в суспільстві в різні історичні епохи та в житті кожної людини. Порівняння стильових напрямів розважальної музики (джаз, рок, диско тощо) за сферами їх емоційного впливу.
Орієнтовний матеріал для сприймання: Й. С.Бах Токката і фуга ре мінор Л.Бетховен Соната №14 Ш. Дюмон "Ні, я ні за чим не жалкую", Д.Дассен "Бабине літо", П.Каас "Безі" ("Веsie") Е.Преслі "Все гаразд, мамо", Дж. Леннон, П.Макартні "Дівчина" ("Тhe Gerl "Шоу має тривати" ("Тhe show must go on") групи “Queen” І. Дунаевський "З піснею в життя" Р.Паулс "Маестро" "Місто золоте" (в обробці Б.Гребенщикова) Українські народні пісні "Там, де Ятрань круто в'ється", "Веснянка", "Ой, у гаю при Дунаю" В Івасюк "Два перстені", В Івасюк "Пісня буде поміж нас" С. Вакарчук "Друг"
Варіативний матеріал для сприймання: Л. Колодуб "Карпатська рапсодія" М.Дремлюга Концерт для бандури з оркестром 1ч.) Д. Херман "Хелло, Доллі" "Коломийка" ("Гарбуз тріо") А. Козлов "Ностальгія" Ф. Лей "Історія кохання", Лей "Чао, бамбіно" П. Моріа "Млин" "Ми-чемпіони"("We are the champions") групи "Queen" "Іще одна цеглинка у стіні" ("Аnother Brick in the Wall) групи "Ріnk Floyd" В.Лєпін "Візьми гітару" В. Висоцький "Я не люблю" А. Богачук "Тиша навкруги" В. Івасюк "Золотоволоска" С.Вакарчук «9-1-1»
Орієнтовний матеріал для виконання: Л. Квінт "Здрастуй, світ!" Л.Ревуцький Симфонія №2 (фінал) Й. Штраус Полька-піцикато Ж.Бізе Фрагменти з опери "Кармен" Ж.Бізе-Р.Щедрін "Кармен - сюїта" Б.Окуджава "Ваша величносте, жінко" Е.Віла-Лобос Арія з Бразильської бахіани №5 А.Шнітке Сюїта в старовинному стилі "Молитва" (спірічуел) Л.Армстронг "Блюз Західної околиці" Л. і Ж. Колодуб Фрагменти з мюзиклу "Пригоди на Місісіпі" П.Майборода "Моя стежина" І. Шамо "Києве мій" В. Івасюк "Червона рута" Дж.Леннон, П.Макартні "Вчора" ("Yesterday") В. Висоцький "Пісня про друга"
Варіативний матеріал для виконання: Піт Сігер "Все ми переборем" Б. Фільц "Любіть Україну" П.Майборода "Київський вальс" Т.Петриненко "Господи, помилуй нас" О.Розенбаум "Вальс-бостон"
Узагальнення теми |
Учень спостерігає: - за інтонаційно-образною драматургією (взаємодією образів - проявів життя) музичних творів;
розпізнає: - види і жанри музики, стильові напрями в українській та зарубіжній музичній культурі за сферами їх емоційного впливу на людину;
порівнює: - принципи композиційної будови творів різних жанрів і форм щодо відображення ними життєвих образів;
характеризує: - основні риси творчості відомих композиторів минулого і сучасності;
наводить приклади: -музичної спадщини видатних представників різних національних культур;
називає: - основні види і жанри музичного мистецтва;
орієнтується: в стильових напрямах музичного мистецтва;
уміє: - реалізувати набуті знання у власній творчій діяльності;
виразно виконує: - сучасні пісні українських і зарубіжних композиторів;
висловлює судження про: - особливості втілення - значення музичного мистецтва в житті людини в різні епохи;
обґрунтовує: логіку розвитку музичних явищ як відображення явищ життя.
|
Тема Музика в діалозі з сучасністю (19 год.)
Усвідомлення значення музики в житті людини та суспільства. Узагальнення поняття про основні види, стилі і жанри музики та сферу їх емоційного впливу на людину на прикладі творчості найвизначніших представників світової музичної культури.
Орієнтовний матеріал для сприймання: Дж. Верді Пісенька Герцога та фінал опери "Ріголетто"Р. Вагнер "Політ валькірій" з опери "Валькірія" С.Прокоф'єв "Танець дівчат з ліліями", "Монтеккі і Капулетгі" з балету "Ромео і Джульєтта" М.Римський-Корсаков Симфонічна поема "Шехерезада" Г. Грабовський Симфонічні фрески (фрагмент) Дж. Гершвін Рапсодія в стилі блюз І.Кальман Фрагмент з оперети "Фіалка Монмартра" І.Дунаєвський "Пісня про Одесу" та сцена з оперети "Біла акація" В. Сільвестров "Кіч-музика" Л.Бетховен Соната №8 "Патетична" (1ч.), Л.Бетховен " Елізі", Л.Бетховен Симфонія №9 (фінал) МЛисенко Вальс, "Безмежнеє поле", Кантата "Б'ють пороги" П.Чайковський Концерт №1 (1ч.), П.Чайковський романс "Серед шумного балу", симфонія №6 (фінал) Є.Станкович Триптих для скрипки і фортепіано, Є.Станкович фрагмент з балету "Ольга", Фольк-опера "Цвіт папороті" (фрагменти)
Варіативний матеріал для сприймання: Ш.Гуно Куплети Мефістофеля з опери "Фауст" К.Дебюссі "Місячне сяйво" Ф.Ліст Ноктюрн "Мрії кохання", Ф.Ліст "Мефісто - вальс" Й.С.Бах Бранденбурзький концерт, Й.С.Бах Арія з оркестрової сюїти №3 М.Мусоргський Фрагменти з опери "Борис Годунов" Б.Лятошинський Хори "По небу крадеться місяць", "Тече вода в синє море" Г.Майборода "Неначе сон" (Елегія пам'яті Лисенка)
Орієнтовний матеріал для виконання: Б.Окуджава "Надії маленький оркестрик" М.Катричко "Хуртовина" І.Білозір "Ласкаво просимо" Українська народна пісня "Чом ти не прийшов" "Місто золоте" (в обробці Б. Гребенщикова) К. Молчанов "Журавлина пісня" О.Злотник "Родина" І. Карабиць "Пісня на добро"
Варіативний матеріал для виконання: А. Пашкевич "Мамина вишня" О.Білаш "Два кольори" І. Поклад "Сива ластівка" Б. Фільц "Ой, на Купала купавочка" О.Білаш "Ясени" І. Шамо "Три поради" В Івасюк "Пісня про тебе"
Узагальнення теми |
Учень спостерігає: - за побутуванням різних видів і жанрів музики в житті людини і суспільства;
розпізнає: - різні форми музичного втілення художньої картини світу;
порівнює: - зразки творів різних національних культур як
характеризує: музичне мистецтво як складову культури людства;
наводить приклади: найвизначніших творів світової музичної спадщини;
називає: провідних представників світової музичної культури;
визначає: - види, стилі і жанри музичної творчості щодо специфіки відображення ними життєвого змісту;
висловлює судження про: - значення музики в житті людини та суспільства; - особливості втілення образу світу в музичному мистецтві;
застосовує: набуті знання у власній культуротворчій діяльності;
виразно виконує: - сучасні пісні українських та зарубіжних композиторів, народні пісні;
уміє: висловлювати власну естетичну оцінку явищам музичної культури минулого і сучасності;
аргументує: емоційно-ціннісне ставлення до музичних творів у процесі їх інтерпретації, використовуючи відповідну термінологію;
обґрунтовує: - власну думку щодо соціокультурного значення музичного мистецтва. |